Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - O stomatologii

Dentysta Zabrze

Kolejnym istotnym elementem profilaktyki zębów są

Jak właściwie dbać o zęby, żeby zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem? Oczywiście przede wszystkim należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Jednak szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międz

Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - O stomatologii Dentysta Zabrze
yzębowych – tutaj z pomocą przyjdzie nam klasyczna nić dentystyczna. Kolejnym istotnym elementem profilaktyki zębów są regularne wizyty u dentysty. Dentysta nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, zaleci lub wykona ewentualne leczenie ubytków, ale również doradzi w kwestii profilaktyki domowej. W końcu każdy z nas jest inny i nawet dbanie o zęby w wielu przypadkach jest sprawą indywidualną.

Jeśli chodzi o wybór szczoteczki, to dobrze jest zainwestować w szczoteczkę elektryczną z obrotową główką, która lepiej i dokładniej doczyści nasze zęby. Stomatolog z całą pewnością doradzi wybór takiej szczoteczki, aby zakupić dobry sprzęt, ale też nie przepłacać. Warto też poprosić o udzielenie instruktażu mycia i nitkowania zębów, tak, by w trakcie codziennych praktyk nie uszkodzić ani dziąseł, ani szkliwa.

Gabinet dentystyczny to miejsce, w którym znajdziemy szeroką ofertę profilaktyki stomatologicznej, począwszy od usuwania kamienia i osadu nazębnego, poprzez lakowanie, lakierowanie, czy fluoryzację zębów, aż po leczenie i wypełnianie ubytków, jeśli jest taka konieczność. Należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, dzięki którym łatwiej będzie zapanować nad stanem naszego uzębienia i uniknąć problemów z próchnicą, nadwrażliwością zębów, czy poważniejszymi schorzeniami.


Nie ma bowiem chyba nic gorszego

Choć na temat wizyty u dentysty narosło wiele mitów, to w końcu przychodzi taki dzień, kiedy i my jesteśmy zmuszeni udać się do niego na wizytę. Dobrze będzie, jeżeli to tylko przegląd i wizyta kontrolna, ale jeżeli jesteśmy planujemy jakiś zabieg, to z pewnością nie czujemy się komfortowo.

By więc zminimalizować nieprzyjemnie odczucia towarzyszące nam, gdy odwiedzamy gabinet dentystyczny, postarajmy się wybrać taki, który jest tego warty. Najważniejsze jest to, by był to gabinet pracujący według nowoczesnych metod, przyjmujący w nim dentysta był fachowcem raczej współczesnym i zapoznanym z najnowszymi trendami leczenia zębów. Nie ma bowiem chyba nic gorszego, niż stomatolog jeszcze z poprzedniej epoki, który uważa przestarzałych narzędzi i uważa, ze u dentysty musi boleć.

Nowoczesny gabinet stomatologiczny nie tylko może więc pochwalić się wykorzystaniem najnowszych technologii jak znieczulenie komputerowe, uspokojenie pacjenta poprzez sedację, rentgen zęba, leczenie pod mikroskopem, użycie wysokiej klasy narzędzi, ale i kompletnym zakresem usług, od ściągania kamienia, wybielania i piaskowania, poprzez plombowanie, walkę z próchnicą czy paradontozą, aż po leczenie kanałowe, leczenie chirurgiczne, czy nawet implanty zębowe.

Warto przed wybraniem takiego gabinetu zasięgnąć opinii w internecie i poszukać doświadczeń innych pacjentów. Gdy gabinet jest dobry, to z pewnością bez problemu takie znajdziemy. Do dobrego gabinetu zazwyczaj jednak jest kolejna i trzeba zapisać się kilka dni wcześniej.


Zawód dentysta

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.